autkoar

W bieżącym roku kalendarzowym zdarzyło mi się kilkukrotnie wybierać w miejsca dość odległe od mojego miejsca zamieszkania. W pierwszej kolejności były to wycieczki turystyczne, nastawione na zwiedzanie nieznanych mi dotąd miast i miejsc. Z wygody wolałam podróżować samochodem, ale względy ekonomiczne i 6 osobowa grupa znajomych, zdecydowały że zdecydowaliśmy się na podróż transportem publicznym. Pociągi, autobusy, autokary czy podróż na stopa, miało być tanio, szybko i bezpiecznie.

Jakie problemy mogą nas zastać po drodze? Czy na pewno autobusem?

Pierwszy zgrzyt nastąpił w momencie sprawdzania przejazdów kolejowych, ograniczenia spowodowane przesiadkami, remontami i niekiedy ceną zniechęcały bardzo szybko. Przejazd stopem również nie był realnie wykonalny dla całej grupy. Padło więc na autokar. Przewoźników do wyboru było kilku, wybraliśmy dość znanego i taniego i sprawnie zarezerwowaliśmy bilety na przejazd. Pozostało czekanie na dzień i wyjazdu i ruszyliśmy. Autokary czekały, ludzie kłębili się przy wejściu, oddanie bagażu do schowka nie było łatwe. Udało nam się usiąść blisko siebie ruszyliśmy w pełni komfortowym, wygodnym, klimatyzowanym autokarem z dostępem do prądu i wifi.

merc_a autobusy płock
Przejazd przebiegał w miłej atmosferze, udało nam się nawet dotrzeć przed czasem w wyznaczone miejsce. Po mieście poruszaliśmy się również komunikacją miejską, co zaoszczędziło nam niekiedy stania w korkach i zobaczenia z bliska ciekawych zabytków, na które nie trafilibyśmy gdyby nie pomoc współpasażerów.

Te doświadczenie, wygody, szybkości i taniości zaowocowały kolejnymi kilkukrotnymi podróżami po Polsce i nie tylko właśnie autobusami.
Dostęp toalety był bardzo przydatny. Rozkładane siedzenia, podawany w trakcie jazdy posiłek i napoje również były bardzo miłą i zaskakującą niespodzianką.

Na kilka miesięcy przed wyjazdem do Pragi udało nam się zdobyć bilety na przejazd za przysłowiową „złotówkę”. Co prawda tak długa podróż może być męcząca, ale poza potrzebą rozprostowania nóg nie było żadnych niepożądanych sytuacji na trasie przejazdu. Również łatwość w dotarciu na miejsce postoju autobusów i pomoc obsługi przewoźnika były nieocenione.

Nauczeni doświadczenie po kilku podróżach kupowaliśmy bilety z dużym wyprzedzeniem, oszczędzając dość duże kwoty. Jechaliśmy zaopatrzeni w poduszki i dodatkowo tablet lub mały laptop aby podróż mijała szybciej i weselej.

Autobusy i busy, autokary – Czy jednak warto? Jak najbardziej!

Aktualnie sieć dróg w Polsce jest już na tyle rozbudowana, że autokarem można dojechać do większości wartych zwiedzenia miejsc. Nie ponosimy wtedy kosztów paliwa, eksploatacji samochodu, odpoczywamy w podróży i mamy możliwość poznać nowych ciekawych ludzi. Choć autobusy również mogą brać udział w kolizjach drogowych, warto zaufać profesjonalistom i od czasu do czasu odpocząć i zwiedzić odległe miasteczka czy zapomniane tajemnicze miejsca.

Porównując ceny pociągów, które niestety obejmują o wiele mniejszy obszar niż busy czy samochody, trzeba zadać sobie pytanie co jest bardziej niezawodne. Wiele słyszy się o nagminnych opóźnieniach pociągów, popękanych szynach, awariach trakcji kolejowej, wypadkach, kradzieżach czy mało komfortowych warunkach jazdy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>